2021-05-13, ketvirtadienis, 04:52.     Šiandien Kalnujai saulė teka 05:26, leidžiasi 21:28, dienos ilgumas 16:1.

Neatidėkime vaiko profilaktinio sveikatos patikrinimo paskutinei dienai!

2014-08-08
Neatidėkime vaiko profilaktinio sveikatos patikrinimo paskutinei dienai!

   Iki rugsėjo – naujų mokslo metų pradžios – liko vos kelios savaitės. Todėl pats laikas pasirūpinti vaiko sveikatos pažymėjimu, kuris ugdymo įstaigos sveikatos specialistui turi būti pateiktas iki rugsėjo 15 dienos. Tiesa, gydytojai metais iš metų įvardija nesikeičiančią tendenciją – šią pareigą daugelis linkę atidėlioti kone paskutinei minutei.

 


Kodėl svarbu atlikti profilaktinę vaikų sveikatos patikrą?

Profilaktinis sveikatos patikrinimas yra reikalingas norint užtikrinti vaiko saugumą ir gerą savijautą mokykloje. Profilaktinis vaikų sveikatos patikrinimas svarbus, nes jo metu išaiškinama dauguma lėtinių ligų. Reguliarūs patikrinimai padeda pastebėti pirmuosius sutrikimus. Tėveliai patys ne visada gali pastebėti krypstančią laikyseną. Taip pat apie prasidedančius regos sutrikimus – trumparegystę ar toliaregystę – irgi gali tik nuspėti. Todėl visada pravartu pasikonsultuoti su specialistu, ypač žinant faktą, kad vaikų sveikata per metus gali radikaliai pasikeisti, nes jie nuolat auga ir vystosi. 

 

Pasitikrinti sveikatą vaikai turi pas savo šeimos gydytoją ar vaikų ligų gydytoją. Sankcijų dėl to, kad mokinys nepasitikrino sveikatos, nėra numatyta. Tačiau kyla klausimas, kas prisiims atsakomybę jeigu dėl neatsakingumo ar aplaidumo bus pražiopsota sunkios ligos pradžia, juk profilaktinis kasmetis vaikų sveikatos patikrinimas yra puiki galimybė diagnozuoti ir sustabdyti ligą laiku? Svarbu atminti, kad vaikas turi būti lydimas vieno iš tėvų ar globėjų. Be tėvų sutikimo vaiko sveikatos tikrinti negalima. Dar viena klaida, kurią daro tėvai, globėjai dėl vaikų sveikatos patikrinimo yra ta, kad patys ne tik atsainiai (formaliai) žiūri į šį patikrinimą ir nepageidauja atlikti visų privalomų tyrimų, tačiau nepasidomi ar visos pažymos grafos yra užpildytos ir ar surašytos gydytojų rekomendacijos.

 

 Tėvai ar globėjai, atėję su vaiku pas gydytoją, turėtų pateikti visą informaciją apie savo vaiko sveikatą, jo stipriąsias ir silpnąsias puses, maitinimosi ypatumus ir kt. Šeimos gydytojas įvertins vaiko ūgį, svorį, kraujo spaudimą, regą, klausą, kraujotakos, kvėpavimo, stuburo ir kitų organų bei jų sistemų funkcinę būklę. Radus pakitimų, moksleivis yra siunčiamas pas atitinkamos srities specialistą konsultacijai arba tyrimams. Tai gali užtrukti ir kelias savaites ar ilgiau, todėl ir prašome tėvų ar globėjų neatidėlioti vaikų sveikatos patikrinimo iki paskutinės nurodyto termino dienos. Tikrindamas vaiko sveikatą, gydytojas stengiasi ne tik įvertinti bendrą jo būklę, bet ir išaiškinti galimas lėtines ligas, užkirsti kelią vienokios ar kitokios ligos vystymuisi, laiku pristabdyti kartais pasireiškiančius organizmo sutrikimus dėl kurio nors įgimto polinkio ar pan. Pažymoje privaloma pažymėti, ar vaikas gali dalyvauti mokykloje vykdomoje ugdymo veikloje, įskaitant kūno kultūros ugdymą, be jokių apribojimų, ar jam gali prireikti skubios pagalbos mokykloje (dėl alergijos, lėtinių ligų, specifinių mitybos reikalavimų ir kt.), todėl gydytojas privalo nurodyti priežastis ir pirmosios pagalbos priemones. Remiantis pažymoje pateikta informacija, nustatoma, kur tinkamiau mokinį pasodinti, atsižvelgiant į turimas regos problemas ir t. t. Šeimos gydytojas tik po specialistų konsultacijos galutinę išvadą apie esamą vaiko sveikatos būklę pateikia sveikatos apsaugos ministro įsakymu patvirtintoje Vaiko sveikatos pažymėjimo formoje.

 

Odontologas taip pat privalo kartą per metus įvertinti vaiko dantų dygimą, atlikti dantų ėduonies profilaktiką, nustatyti ar nėra sąkandžio anomalijų.

 

Beje, slaugytojas kaskart privalo informuoti tėvus ir jų vaikus apie racionalią mitybą, sveiko gyvenimo būdo principus žalingų įpročių, traumų, smurto profilaktiką. Prieš pradedant lankyti mokyklą, gydytojai tėvams turėtų priminti ir apie skiepus, kad vaikai įgautų imunitetą ligoms.


                     Užtikrinti vaikų sveikatos saugą galima tik dirbant komandoje – tėvams, šeimos gydytojui, klasės auklėtojui, kūno kultūros mokytojui, socialiniam pedagogui, mokyklos visuomenės sveikatos specialistui ir kt. Apibendrinti profilaktinių sveikatos patikrinimų duomenys gali tiksliai nurodyti, kokios yra vaikų sveikatos problemos, kokie negalavimai juos vargina, kokių skubių priemonių būtina imtis, kad juos pašalinti ir kokia linkme mokyklai, kaip institucijai, reikėtų dirbti.

 

Tokias pat pažymas turi pristatyti ir ikimokyklinio ugdymo įstaigas lankantys vaikai.

Profilaktinis mokinių sveikatos patikrinimas yra apmokamas iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšų ir tėvams išduodama Vaiko sveikatos pažyma nieko nekainuoja. Todėl svarbu išnaudoti galimybę ištirti vaiko sveikatą ir nevertinti šios pareigos tik kaip formalumo. Vaiko sveikatos pažyma reikalinga visų pirma tam, kad būtų žinoma jo dabartinė sveikatos būklė ir kad esant reikalui galima būtų pasinaudoti pažymoje pateikta informacija.

 


Dažniausi vaikų sveikatos sutrikimai

Didžiausią mokinių sveikatos sutrikimų dalį 2013 metais sudarė regos sutrikimai net 43 procentai. Dažna moksleivių sveikatos problema – skeleto – raumenų sistemos sutrikimai. Daugiausiai pasitaikančią iškrypimo formą – skoliozę – skatina mažas fizinis aktyvumas bei netaisyklinga laikysena. Nemažiau svarbi sveikatos problema kvėpavimo takų ligų paplitimas.  2013 metais Raseinių rajono savivaldybėje, profilaktiškai sveikatą pasitikrinusių mokiniųkvėpavimo sistemos sutrikimų rodiklis išaugo iki 9 proc. 7 proc. mokinių buvo nustatyta kraujotakos sistemos sutrikimai. Nervų ir endokrininės sistemos sutrikimai sudarė po 3 proc.. Siekiant išvengti vaikų nervų ligų atvejų, svarbu laikytis darbo ir poilsio rėžimo, siekti streso kontrolės, sudaryti palankią emocinę vaiko aplinką.

 

Prašome visų tėvelių, neatidėti vaiko profilaktinio sveikatos tikrinimo paskutinei dienai. Tokiu būdu išvengsite eilių prie gydytojo kabineto ir laiku pasirūpinsite vaiko sveikata.

 

Informaciją parengė Raseinių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos stebėsenos specialistė Asta Kavaliauskienė

 

 

 

 
 
Contact formŠios dienos vardadieniai